Aprillinaljad läbi aegade

1.aprillil on läbi aegade tehtud nalju, millest mõned  panevad tahtmatult pead vangutama ja mõtlema, et kui inimesed isegi 1. aprillil selliste asjade õnge lähevad, siis mille kõige muu mitte nii väga humoorika õnge on läbi ajaloo mindud. Toome teile lugemiseks mõnd näited aprillinaljadest üle maailma. (refereeritu SIIT

1957: BBC tuntud telesaade Panorama teatas, et tänu väga mahedatele talvedele ja kardetud spagetti-mardikate väljajuurimisele nautisid Sveitsi farmerid külluslikku spagetti-saaki. Koos teadaandega näidati saates klippi sellest, kuidas šveitsi talunikud puudelt spagette koristasid.
Tohutu hulk vaatajaid läksid nalja õnge – paljud helistasid BBC’sse sooviga teada saada kuidas nemadki saaksid endale kasvatada justnähtud imelisi spagettipuid. BBC vastas pärimistele diplomaatiliselt, „asetage spaketipulk tomatikastme karpi ja lootke parimat.“
[Pilt: spaghetti.jpg]
Video1962: Samal aastal tegutses Rootsis ainult üks telekanal ja see edastas oma pilti vaid must-valgena. Kanali tehnika ekspert Kjell Stensson ilmus uudistesse teatega, et tänu uuele tehnoloogiale saavad kõik vaatajad muuta oma must-valge televiisori värviliseks, selleks pole vaja muud kui tõmmata pildikasti ümber tavaline nailonsukk. Saates tehti ka puust-ette-punaseks demonstratsioon.
Paljud läksid asja õnge. Tegelikuses alustas Rootsi televisoon värvilise pildiedastusega 1. aprillil  1970.
 

1992: USA’s teatas rahvuslik raadio oma eetris, et Richard Nixon on otsustanud taas kord presidendiks kandideerida. Tema uueks loosungiks oli, „Ma ei teinud midagi valesti, ja ma ei tee seda enam kunagi.“ Lisaks teadaandele lasti eetrisse heliklipid Nixoni kõnedega kanditatuuri astumise puhul. Saade ujutati hetkega üle raevunud telefonikõnedest, kus kuulajad väljendasid oma nördimust ja viha. Saatejuht John Hockenberry oli sunnitud juba saate teises pooles tunnistama, et tegemist oli naljaga. Nixoni häält oli matkinud koomik Rich Little. 

1998: USA’s teatas ajakiri New Mexicans for Science and Reason, et Alabama osariigi seaduskogu on hääletanud selle poolt, et Pii väärtus muudetaks arvult 3.14159 „Piibli väärtuseks“ 3.0. Artikkel levis kulutulena üle interneti ja seda levitati e-maili teel õhtrates kogustes üle kogu maailma. Viimaks hakkas Alabama seaduskoku saabuma hulgaliselt kõnesid seaduseelnõu vastu protsestivatelt inimestelt. Tegelik artikkel oli kirjutatud füüsik Mark Boslough’i poolt, kes oli üritanud parodeerida seadusandliku võimu püüdeid piirata evolutsiooniteooria õpetamist koolides.

1976: Briti astronoom Patrick Moore teatas BBC Raadio 2’s, et kell 9:47 samal hommikul toimub kord-elus-juhtuv astronoomiline sündmus, mille mõjusid saavad kõik kuulajad ka ise kodus järgi proovida. Planeet Pluuto mööduvat Jupiteri tagant, ajutiselt põhjustades „graviatsioonilise joonduse“, mille tulemusel Maa enese gravitatsioon oluliselt nõrgeneb . Moore soovitas oma kuulajatel täpselt eelteatatud kellaajal õhku hüpata, tundmaks selle sündmuse mõjusid imeliku hõljumistundena. Peale kellaaja möödumist sai stuudio sadu kõnesid inimestelt, kes olevat sellist mõju omal nahal tunda saanud. Üks naine väits, et tema ja tema 11 sõpra olevat koguni oma toolidelt õhku tõusnud ning toas ringi hõljunud.

1998: Kiirtoidukett Burger King avaldas ajalehes USA Today terve lehekülje suuruse reklaami, milles see teatas, et nad tuvustavad oma menüüs uut toodet: „Vasakukäeline hamburger“ – spetsiaalselt mõeldud 32-millionile vasakukäelisele ameeriklasele. Reklaami sõnul on sisaldab uus toode samu koostisosasid, mis tavaline hamburger, ainukese erinevusega, et kõik kastmed on vasakukäelistele mõeldes pööratud 180 kraadi võrra. Järgmisel päeval avaldas Burger King, et kuigi tegemist oli naljaga, olid tuhanded kliendid endale ka uut burgerit nõudnud. Samaaegselt olid paljud teised palunud neile anda nende oma tavalist paremakäelist versiooni.

1989: 31. märtsil, 1989 aastal nägid tuhanded autojuhid Londonist väljaspool asuval maanteel õhus hõljuvat helendavat lendavat taldrikut. Paljud neist pidasid auto kinni, vaatamaks kuidas veider õhusõiduk õhus hõljub. Viimaks maandus taldrik kohalikul viljapõllul, mille peale kohalikud elanikud viivitamata tulnuk-invasiooni hirmus politsei kutsusid. Kui politsei sündmuskohale jõudis, otsustas üks vapper korrakaitsja, kumminui pikalt ette sirutatud, õhusõidukile läheneda. Kuid kui taldriku uks avanes ning sellest väljus hõbedaselt riietatud figuur, andis politseinik pikemalt mõtlemata jalgadele valu ja põgenes teises suunas.
Tuli välja, et taldrik osutus tegelikult kuumaõhupalliks, mis oli spetsiaalselt ehitatud meenutamaks lendavat taldrikut. Nalja taga oli Richard Branson(36-aastane Virgin Records’i asutaja). Mees kelle kireks olid kuumaõhupallid ja naljad oli plaaninud tegelikult oma õhupalliga maanduda 1. Aprillil Londoni Hyde pargis. Kahjuks oli tugev tuul ta kursilt kõrvale puhunud ning ta oli pidanud leppima maandumisega päev varem vales kohas.
[Pilt: richard-branson-UFO.jpg]
[Pilt: metric-clock.png]
1975: Austraalia uudisteprogramm This Day Tonight avaldas, et varsti läheb riik üle „meetrilisele-ajale“. Uues süsteemis saab minutis olema 100 sekundit, tunnis 100 minutit ja päevas 20 tundi. Sekundeid hakatavat nüüdsest nimetama millispäevadeks, minuteid sentipäevadeks ja tunde detsipäevadeks. Adelaide linnahallis nädati isegi ülespandavat juba 10-tunnis sihverplaadiga kella. Saade hakkas varsti vastu võtma kõnesid inimestelt, kes olid pettuse õnge langenud. Üks nördinud vaataja oli isegi küsinud, et kudas ta saaks muuta oma vastsoetatud digitaalkella meetrilist-aega näitama.

[Pilt: flies%20by%20own%20lung%20power.jpg]

 
 

1934: Apirllis, 1934 trükkisid paljud Ameerika ajalehed(sh. The New York Times) oma väljaandes ära pildi mehest, kes suudab lennata kasutades selleks vaid oma kopsude jõudu. Kaasnevad artiklid jutustasid uuest imelisest leiutisest, kus saksa piloot Erich Kocher puhus oma rinnal asuvasse kasti, mis panevat pöörlema vastavad rootorid, mis omakorda tekitavat võimsa imemis-efekti, mis tõstvat mehe õhku. Suusad piloodi jalas olid mõeldud sujuvaks maandumiseks ja tema seljast väljaulatuv pikk uim tüürimiseks. Ameerika väljaanded aga ei teadnud , et tegelikult pärines pilt saksa ajalehest Berliner Illustrirte Zeitung, kus see oli figureerinud kui aprillinali[jälle ha-ha]. Tänu rahvusvahelisele uudispiltidega tegelevale agentuurile(kes samuti langes nalja õnge), levis pilt üle kogu Ameerika.

 

Kasutatud materjal: Nielander, http://www.para-web.org/showthread.php?tid=5699