Category Archives: Uudis

kestame

#kuidasmekestame arutelu jõuab Harku valda

Hea Harku valla inimene!

kuidasmekestame1Teadlased ennustavad Eestile lähemateks kümnenditeks rahvaarvu jätkuvat ja olulist kahanemist. Kahanev rahvaarv kujutab tõsist ohtu meie riigi harjumuspärasele toimimisele ning keele, kultuuri ja elukeskkonna säilimisele. Samasuguste väljakutsetega seisavad silmitsi väiksemad Eesti paikkonnad juba täna. Lastes demograafilistel trendidel vaikselt isevoolu minna, avastame end ühel hetkel olukorras, kus rahvastiku kahanemine muutub pöördumatuks. Täna saame veel trende muuta – seda siis, kui hakkame inimvara küsimusega teadlikult ja süstemaatiliselt tegutsema.

kuidasmekestame2Kutsume Sind osalema #kuidasmekestame osalusarutelul. Uurime rahvastikutrendidega seotud fakte, jagame omavahel lootusi ja hirme, raamistame olulisemad probleemid ja mis kõige tähtsam – otsime koos häid ideid ja lahenduskäike, kuidas meie kogukonna elujõudu hoida. #kuidasmekestame arutelu ja ideede otsing on osa laiemast kogukondlikust arutelusarjast, mida tehakse üle terve Eesti erinevates paikkondades. Meie kogukonna arutelu toimub 23. oktoobril kell 17:30  Muraste koolimajas.

Miks osaleda?

* Rahvastiku vähenemine puudutab meist igaühe elukorraldust. Näiteks juba praegu on koolides puudu õpetajatest, avalikke teenuseid tõmmatakse koomale, kauplused sulgevad uksi.

* Arutelus avanevad osalejate isiklikud kogemused, vaated ning arvamused. Nende sünergias saavad sündida uudsed ja vägagi innustavad lahendusideed.

* Ettepanekud ei jää jõude seisma, vaid need liiguvad kokkulepitud teekonna kaudu otsustajateni. Mis on jõukohane, selle saame ise ette võtta. Kohaliku omavalitsuse otsust, maakonna või riigi tasandil kokkulepet nõudvad ettepanekud viime koostöös teiste kogukondadega otsustajateni – sobivad need siis strateegiatesse ja arengukavadesse või liiguvad toetajate lisandudes kollektiivse pöördumisena Riigikogusse.teekond

Lisainfot #kuidasmekestame arutelude kohta saad lugeda: kestame.rahvaalgatus.ee

Palun anna oma osalusest märku vastusega sellele kutsele.

Lisainfo ja osalemisest teavitamine:

Andrus Saliste
Lääne-Harju piirkonna eestvedaja
asaliste@hotmail.com5068602

 

line

Line-tantsima!

Kolmapäeviti, algusega kell 18 on kõik tantsujalad oodatud Muraste koolimajja line-tantsu harrastama!

Mis on linetants?
Linetants on Ameerikast pärit tantsustiil, mida algselt tantsiti vaid kantrimuusika järgi;  tänu pidevale arengule on lisandunud mitmeid uusi stiile nii tantsu kui ka muusika osas, näiteks cha-cha, funky, iiri, valss, rumba,latino jne. Seega – valik on väga mitmekesine ja erinevate tantsude hulgast leiab kindlasti igaüks oma lemmiku. Klassikaline linetants on kindlate põhisammudega tants, mida tantsitakse üksteise kõrval rivides.
Miks just linetants?
• Tantsimiseks ei ole vaja partnerit
• Ei vaja eelnevat tantsuoskust, kuid on võimalik valida erineva raskusastmega tunni vahel (algajatest edasijõudnuteni)
• Erinevate stiilide mitmekesisus
• Füüsiline liikumine ja positiivne emotsioon

Ootame uusi huvilisi, esimene tantsutund tasuta!
Info: kristin@huviline.ee või tel 51923590

neitsi

Murastes etendub Andrus Kivirähki “Uljas Neitsi”

Pühapäeval, 21. oktoobril kell 18.30 saab Muraste koolimaja aatriumist taas teatrisaal – Kuusalurahva Teater toob  meieni Andrus Kivirähki komöödia “Uljas neitsi”.

Etendusest: Neli põlist naismereröövlit on „ootamatult“ vanaks jäänud. Tegelikult pole nad juba viimased 20 aastat merele saanud ning elavad üksikul saarel paguluses.

Kellele pärandada oma laev Uljas Neitsi, mis on vaenlaste silmade eest peidetud salajasse kohta? Kellele jätta võitluslipp? Kes kannab edasi saareelanike mereröövimise iidset traditsiooni?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Õnneks on naised suutnud saarele sattunud juhusliku merehädalise abiga hankida oma üritusele pärija. Viktooria on juba varsti juba 20-aastane neiuke, aga pole ta näinud ei tormi ega verd. Tema pea on täis igasuguseid lugusid Kreeka antiikmütoloogiast ning ta tahab meresõidu ning röövimise asemel minna hoopis ülikooli ajalugu õppima.

Mereröövlipealik Tamaarale ei anna see rahu, sest tema arvates rikub kool tüdruku ära. Kooliskäinust ei saa Tamaara arvates iialgi tõelist mereröövlit. Tema ise hakkas omal ajal juba 15-aastaselt merd sõitma; 17-aastaselt lõi kõrtsis viis madrust õllekruusiga surnuks ning juba 20-selt sai endale puujala ning kanti ohtlikumate tagaotsitavate nimekirja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Viktooria (bioloogiline) ema, endine mereröövlilaeva kokk Margareete tahaks aga lapsele anda veel aega kasvada, kuid Tamaara on resoluutne: “Ma hakkan surema. Kui kapten hakkab surema, peab kokk andma au ja ütlema “Just nii!”” Tüdrukule tuleb mereröövlielu nõksud selgeks õpetada enne kui hilja.

Et nina raamatus ringi käivast Viktooriast ikka õige pärija saaks, algab suur röövl¬romantika meelde tuletamine, milles löövad kaasa lisaks Tamaarale ja Viktooriale ka lahingutes silmanägemise kaotanud endine pootsman Brunhild ja aastatega ähmastunud mõistusega röövlimamsel Amaalie.

Loomulikult on oma, ja mitte vähetähtis osa ka pudelil kuulsusrikastest päevadest säilinud rummil.

Just nii jantlik see lugu ongi kui te Kivirähki legendaarseid jutte lugenuna ette kujutada oskate.

Lavastaja: Tõnu Tamm. Osades: Elvi Reinvald, Inge Aun, Kerli Kuuspalu, Katrin Metsoja ja Ene Valdmann

Piletid hinnaga 6€/4€ (seeniorid, õpilased) on saadaval Muraste kogukonnakeskuses; tund enne etendust on piletid saadaval hinnaga 8€/6€.

Töötab kohvik.

progra

Alustab uus huviring: programmeerimine

Murastes alustab alates oktoobrist tööd uus huviring:  programmeerimine. Selleks ootame oma seltskonda nutikaid noori alates 4. klassist (ei pea olema Muraste Kooli õpilane). Ring avatakse 10 osaleja olemasolul, toimumise ajaks on kolmapäevad, kell 15.30-17.

Tegu on huviringiga, kus õpetatakse programmeerimise algteadmisi läbi Pythoni keele.  Lisaks kasutame Giti. Huvi korral saab hiljem tegeleda ka HTMLi ja CSSiga. Ring eeldab inglise keele algteadmisi.

Käsitletavad teemad:
– Mis on programmeerimine? Mida tähendab algoritm?
– Python ja IDLE
– Tingimuslaused
– Tsükkel
– Järjendid
– Funktsioonid ja meetodid

 Juhendaja  Silver Palumaa on lõpetanud  Tartu Ülikoolis informaatika erialal (lõpetatatud 2016. a). Ta töötab Eesti Energias tarkvara arendajana.

Kas kooliarvutid või oma arvutid?

Otseselt vahet ei ole. Kooliarvutite puhul peaks arvutitesse teatud tarkvara olema paigaldatud. Oma arvuti puhul saame paigalduse teha ka esimeses praktikumis. Oma arvuti puhul on eelis, et kõiki tehtud asju saab kodus koheselt jätkata. Samas võtame kasutusele ka Giti, et kooliarvutite kasutajad saaksid oma koduarvutis asjad kätte. Esimeses praktikumis on siiski soovitatav kohale tulla oma arvutiga, et saaks seal ka asjad kenasti tööle.

Kuutasu: 35€

Registreerimine: (huvijuht) katrin.pebsen-zachrau@murastekool.edu.ee

triipkood

Tunnustame Harku valla vabatahtlikke!

Head vallaelanikud!

Me kõik loome mustreid, oleme osa triipkoodist.
Kas tead, kes väärib tunnustust?
25. novembril toimub Harku valla vabatahtlike tunnustusüritus.
Hooli tegijast ja märgi ta ära. 

Miks? Soovime üheskoos Harku vallavalitsusega tunnustada vabatahtlikke, kes on aastate jooksul panustanud meie koduvalla arengusse külaliikumise edendamisel, turvalisuse tagamisel, noorsootöös, loodushoiu, loomakaitse teemade hoidmisel, sotsiaalvaldkonna, tervislike eluviiside või hariduse edendamisel vms viisil. 

Kuidas? Et kutse pidulikule sündmusele ja tunnustus tublidele vabatahtlikele kohale jõuaks, palume Teil nimetada inimesed, kes on silma paistnud. Nimed koos kontaktandmete ja väikese põhjendusega saatke palun muraste@muraste.ee hiljemalt 28. oktoobriks 2018 (tähtaega pikendatud!).

Austusega,
Harku valla vabatahtlike tänuürituse korraldustoimkond

Lisateave ja küsimused:
muraste@muraste.ee
tel 5220226 Evelin
tel 5253128 Aule

kood m

mudel-1024x768

Mudelismiring alustab neljandat hooaega

Muraste mudelismiring alustab Muraste koolimajas uue hooajaga kolmapäeval, 26.septembril, juhendajaks tehnikahuvilistele noortele juba tuttav Andres Madissoo.

Algatate rühm alustab  kell 17 (veel on vabu kohti!)
Suunad: 
1. Alustame lihtsamate asjadega – paberlennukid
2. Lihtsma lennuki ehitamine juba detailidest ning aerodünaamika parandamine
3. Aerodünaamika ja lennukiehitus
4. Jooniste lugemine ja nende põhjal mudeli ehitus
5. Joonise koostamine ja selle põhjal mudeli ehitamine
6. Lumepaadi ehitamine – kaugjuhitav

7. Kaugjuhitava lennuki ehitamine ja sellega ka lendama õppimine
8. Kaugjuhitavate lennumasinate juhtimise harjutamine ja õppimine
9. Ringi lõppedes kõigile lastele tunnistus.

Edasijõudnute rühm alustab kell  18.15 (kohtade osas täpsustused juhendajaga)
Suunad:
1. Edasijõudnute grupis ehitame, meisterdame ja lennutame
2. Teeme korda või uued FT flayerid, et katsetada lendamist;  kellel juba välja tuleb, siis ka õhuvõitlust
3. Lennuharjutused simulaatoris ja ka praktiliselt
4. Ehitame pisikese drooni
5. Sõjalennuk F22 või F16
6. Vineerist ja balsast ka esimene ülatiivaline mudel, mille katame juba termokilega. Näiteks Pipercube 

Mudelismiringi tegevuse kohta saab FB kasutaja lisa uurida  SIIT

Täpsem info juhendajalt:
Andres Madissoo
5259021
andres.madissoo@fliton.eu

kino

Sügis-talvise hooaja filmiprogramm Murastes

Taas tõotab tulla mitmekesiselt põnev filmihooaeg – seda ka koduse Muraste kinopunkti ekraanil. Hooaja avasime koguperefilmiga Timm Thaler ehk müüdud naer. Tulekul on aga palju kodu- ja välismaiseid linateoseid, filme lastele ja loodussõpradele.

Anname siis vihjeid (täiendame seda lehekülge vastavalt linastuspäevade täpsustumisele, millest anname teada ka küla nädalakavas):

NB! Klikkides filmi nimele, avaneb filmi tutvustav treiler!

 •  UUS! 5. oktoober kell 19 uus Eesti film: PÕRGU JAAN
  “Põrgu Jaan” on müsteerium, mis on inspireeritud Põhjasõja-järgsetest süngetest aegadest. Rahvast on aastaid rõhunud sõda, nälg ja katk. Saladusliku põnevusloo peategelane on Jaan (Meelis Rämmeld), kes leitakse teadvusetult mererannalt. Jaan ei mäleta oma minevikku. Ta on võõras niihästi iseendale kui inimestele enda ümber. Juhuse tahtel asub Jaan elama paruni (Andres Lepik) juurde kohalikku mõisahoonesse, kus mõni aeg tagasi on aset leidnud õõvastav kuritöö. Ajapikku hakkavad ilmnema vihjed salapärase võõra tausta ja varasemate te
  gude kohta. Mida teha, kui selgub, et sa oled keegi, kes sa olla ei taha?  
 • UUS! 12. oktoober:  uus Eesti loodusfilm TUULTE TAHUTUD MAA
 • UUS! 19. oktoober kell 19 uus Eesti film VÕTA VÕI JÄTA
 • TULEKUL 26. oktoober:  uus Eesti-Islandi film MIHKEL;
 • TULEKUL 2. november:  uus Saksamaa film lastele PAPA MOLL JA šOKOLAADIVABRIK
 • TULEKUL 9. november:  uus Belgia film TÜDRUK
 • TULEKUL 16. november:  uus Rootsi eluloofilm ASTRID LINDGRENI RÄÄKIMATA LUGU 
 • TULEKUL 30. november: uus Soome film lastele MUUMID JA TALVINE IMEDEMAA

Kohtume kinos – Muraste koolimaja aatriumis (Lee tee 9, Muraste)!

Lisainfo: kogukonnakeskus@muraste.ee

 

800px-Vegetables

Võimalus: telli talutoodang koju

Meie hea koostööpartner pakub taas valikut Eestimaal kasvanud köögiviljast ning teeb seda toredas luulevormis:
Tahaks tulla vahvale
Muraste kandi rahvale
pakkuma kraami, mis hea
ja kasvanud Eestimaa peal.
Pilt

Kartul Flavia- võrk 25 kg  11.- €
Porgand Bolero –  0.60 €/kg
Peet Bordo –  0.60 €/kg
Kaalikas Helenor  –  0.60 €/kg
Kapsas Eton-  0.60 €/kg
Kõrvits Riesen Melone –  0.60 €/kg
Küüslauk Ljubasha –  8.-   €/kg

Mesi – 1 kg /  8.- €

Kõik on kasvatatud kemikaale kasutamata.

KUULUTUS EI AEGU!

Kartul, porgand, peet, kaalikas, kapsas, kõrvits, mesi saadaval kevadeni 2019. Küüslauku piiratud kogus. Porgand, peet, kaalikas kapsas – min kogus 5 kg.

Info ja tellimine: Teet –  teetju@hot.ee, tel. 51 971185

 

 

 

graafikaring1

Algab graafikaringi uus hooaeg

Möödunud kevadel käivitunud graafikaring jätkab tegevust –  uue, eelmisest suurema ja raskema pressi ning uute  tehnikatega – kuivnõelast linoollõikeni, digikoopiast siiditrükini, tsüanotüüpiast  karborundumini.

Graafika on põnev, sest kunagi ei ole tulemus täpselt ette aimatav. Sageli juhtub, et tehnika teeb pool pilti ise valmis või pakub lahendusi, mille peale ise poleks tulnudki. Kõige olulisem ei ole graafika tegemisel mitte joonistusoskus, vaid oskus nautida protsessi, ise- ja ühistegemist. See protsess on haarav ning enamasti sõltuvust tekitav. Trükkida saab kõike: teoseid seinale, postkaarte,  eksliibriseid. Lisaks erinevatele paberile trükitavatele tehnikatele saab nüüd trükkida ka tekstiilile (T-särgid, kardinad, laudlinad jne). Kõik ideed saavad kuju. Tugunedes eelmise aasta kogemusele – hakkama saavad kõik, joonistusoskus pole üldse oluline:)

Tunnid hakkavad toimuma Muraste kogukonnakeskuses (sissepääs spordihoone poolsest uksest) esmaspäeviti (sagedus lepitakse kokku vastavalt teemadele) kell 18.30-20.30, juhendajaks  tunnustatud graafik, murastelane Lembe Ruben.

Osalustasu 15 € võib tasuda iga korra eest eraldi või perioodimaksena.  Osalustasu sisaldab tööks vajalikke materjale ja tööriistu.

1 Kohviklubi

Kohviklubi sai hoo sisse!

Hea kohv ja magus kaneeline õunakook olid eile (05.09.2018) alguse saanud Kohviklubi vaieldamatud lemmikud. Esimese kohvitassi kõrvale võeti ette väike mõtteline ringvaade: mida on külaseltsis kõik pea kümne aasta jooksul korda saadetud.

Ülevaade tehtust ja tegemata teemadest oli naljaga pooleks sama pikk kui palju on Murastes elanikke – 1766. Sel korral said läbi käidud teemad: prügist – tänavavalgustini; katkisest Mummi Trahteri aiast – kooli kõrval kasvava orhideeni; lilleseadest- mereäärde sõitva liftini; kõnekursusest-rulapargini ja teeaugust-puude istutamise plaanini.

Mured jagati ära ja võeti tööülesandeid ning erinevaid probleeme lahendada. Ülejäänud 1726 teemat katsume läbi käija eeloleva aasta jooksul.

Kindlasti oluline info, mille üle võiks iga murastelane pisut mõtiskleda on valla arengukava ning küla arengukava. Kas Sulle oluline teema on kirjas või on nt sinu kodutee tänavakatte paigaldus kaugemasse perioodi lükatud? Kohviklubi toimekas seltskond annab valda edasi Muraste küla sisendi. Veel jõuab vajalikke muudatusettepanekuid teha!

Järgmine Kohviklubi ja külaseltsi juhatuse avalik koosolek on juba kuu aja pärast, 3.oktoobril kell 18:30 kuni 20:00.

Olulised teemad järgmises Kohviklubis:

 • Sinu mõte, mure, probleem, mis vajab küla poolset lahendust.
 • Liikluskorraldus- meid kõiki oodatakse koju!
 • Hiievälja pargist, uus võimalus tervisespordiks!
 • Arengukavast, meie unistuste ja probleemide võtmest
 • … valik 1725-st ülejäänud teemast

Tule kohviklubisse – tühja käe otsa võib võtta sõbra või tüki kooki!

Muraste külaseltsi juhatus

Mõtteid teemadeks: 5220226 või muraste@muraste.ee